BASHKEBISEDIM ME MINISTREN E ARSIMIT DHE SPORTIT

Universiteti “Fan S. Noli” zhvilloi ditën e hënë, më dt. 10. Shkurt 2014, një takim me ministren e Arsimit dhe Sportit, znj. Lindita Nikolla në ambientet e Fakultetit të Edukimit dhe të Filologjisë.  Në thelb u diskutua mbi reformën në arsim dhe problemet që lidhen me akreditimin e universiteteve shqiptare.

Në fjalën e tij, rektori i Universitetit Prof. Dr. Gjergji Mero vuri theksin te rëndësia e një procesi serioz e gjithëpërfshirës të akreditimit, duke nxjerrë në pah bashkëpunimin e plotë dhe gatishmërinë e universitetit Fan S. Noli për të çuar deri në fund këtë proces në të gjitha programet e studimit të ofruara.

Duke vlerësuar këtë qëndrim, ministrja e Arsimit, znj. Lindita Nikolla deklaroi se ky proces do të bëjë ndarjen mes universiteteve cilësore dhe atyre që nuk plotësojnë standardet për të qëndruar në treg.

Nga këto aspekte, bashkëbisedimi u fokusua edhe mbi nevojën e detyrën e një reformë të thellë në arsimin e lartë që si synim kryesor duhet të shohë cilësinë e diplomave dhe zbatueshmërinë e tyre në tregun e punës.

Administrator i Universitetit

Msc. Enslemvera Zake (Furxhi)
e-mail: eni_furxhi@yahoo.com