U NENSHKRUA NJE MEMORANDUM MIREKUPTIMI MIDIS UNIVERSITETIT “FAN S. NOLI”, KORCE DHE UNIVERSITETIT ARISTOTEL TE SELANIKUT

Ne daten 23 Mars 2014, u nenshkrua nje memorandum mirekuptimi midis Universitetit “Fan S. Noli”, Korce dhe Universitetit  Aristotel te Selanikut.  Ne kete takim morren pjese Rektoret e dy Universiteteve, Zv. Rektorja dhe Dekanet e kater fakulteteve te Universitetit te Korces, Ambasadori Grek ne Tirane, Zv. Ministri Grek i Arsimit dhe Fese, Konsulli Grek ne Korce.

Rektori i Universitetit “Fan S. Noli”, Z. Gjergji Mero i prezantoi  pjesemarresit me Universitetin e Korces dhe programet e studimit qe ai ofron.

Rektori i Universitetit Aristotel te Selanikut, Z. Janis Milopulos u shpreh se ky bashkepunim eshte teper i rendesishem per faktin qe studentet e Universitetit Aristotel e kane lende me zgjedhje gjuhen Shqipe, ky bashkepunim nuk do te mbetet ne leter por ne javet ne vazhdim do te zhvillohet nje seminar i perbashket me hapat konkrete per realizimin e kesaj marreveshjeje. Universiteti Aristotel eshte i pari ne Greqi qe ofron kurset e gjuhes Shqipe.

Zv. Ministri Grek i Arsimit dhe Fese, Z. Uleka u shpreh se kjo marreveshje bashkepunimi nuk eshte vetem midis dy universiteteve por edhe midis dy shteteve dhe kulturave te tyre.

Universiteti i Korces ka edhe te tjera marreveshje bashkepunimi te nenshkruara me universitete Greke duke shkembyer eksperienca dhe duke forcuar marredheniet midis tyre. Ne fund te takimit te pranishmit vizituan edhe muzeun e universitetit.

FOTO GALERIA: http://unkorce.edu.al