REKTORI I UNIVERSITETIT TË KORÇËS PROF. DR. ALI JASHARI PRITI NË NJË TAKIM TË VEÇANTË NJË GRUP STUDENTËSH TË HUAJ, TË CILËT MËSOJNË GJUHËN SHQIPE

Në datën 22 Shtator 2017, rektori i Universitetit “Fan S. Noli” të Korçës, prof. dr. Ali Jashari, priti në një takim të veçantë një grup studentësh të huaj, të cilët mësojnë gjuhën shqipe në Universitetin e Tiranës, të shoqëruar nga zëvendësdekania e Fakultetit të Histori- Filologjisë, prof. dr. Aljula Jubani, përgjegjësi i Departamentit të Gjuhësisë, prof. dr. Dhimitri Bello e pedagogë të tjerë. Në fjalën e mirëseardhjes, prof. dr. Ali Jashari i  njohu ata me fakultetet, programet e studimit dhe infrastrukturën që ofron Universiteti i Korçës, si dhe iu përgjigj pyetjeve të studentëve të huaj në lidhje me Universitetin e Korçës. Kolegët, nga ana e tyre, falënderuan Rektorin për pritjen e organizuar, duke nënvizuar edhe njëherë bashkëpunimin e ngushtë dhe të vazhdueshëm që kanë të dy universitetet në kuadër edhe të projekteve të përbashkëta. Në fund ata vizituan muzeun e Universitetit “Fan S. Noli”, ku treguan interes për historikun e tij.