PREZANTIMI I ORGANIZATËS SË TË RINJVE AIESEC NË UNIVERSITETIN “FAN S. NOLI”

Ditën e enjte, datë 7 Nëntor 2017 në ambjentet e Amfiteatrit “Teodor Laço” ne Fakultetin e Edukimit dhe Filologjisë, u zhvillua prezantimi i organizatës më të madhe të të rinjve në botë AIESEC, ky takim u mundësua me ndërmjetësim e Qendrës së Karrierës dhe Alumni dhe bashkëpunimit që kjo organizatë do të ketë me Universitetin “Fan S. Noli” në vazhdim.

Prezantimi i saj u realizua nga Zv. Presidenti i AISEC në Shqipëri Z. Lucas Pozza, së bashku me anëtarët e organizatës në degën e Korçës, Olsi Nune, Erjona Asabella, Erotida Sevo, Vasiliqi Kume. Ata i njohën fillimisht studentët me historikun e krijimit të AIESEC, qëllimin, vlerat, mënyrën e funksionimit dhe më pas mundësite e programeve të praktikave të ndryshme që ofron kjo organizatë për të rinjtë dhe mënyrën e aplikimit, e cila ju shpjegua studentëve në mënyrë të detajuar.

Më tej ata e zgjeruan prezantimin duke folur rreth eksperiencave të tyre personale mbi praktikat e zhvilluara në vende të ndryshme të botës, mundësi këto të siguruara nga vetë organzata.  Në këtë prezantim ishin pjesmarrës studentë nga të gjitha programet e studimit të Fakultetit të Edukimit dhe Filologjisë dhe Fakultetit të Ekonomisë, gjatë prezantimit pati bashkëbisedime dhe pyetje të ndryshme nga ana e studentëve për natyrën e praktikave dhe çështje të tjera të cilat nuk ishin të qarta.