Vlerësimi i njohurive lokale tradicionale etnobotanike në bashkinë e Kolonjës – kontribut për ruajtjen e diversitetit biokulturor dhe të zhvillimit të qëndrueshëm

AKKSHI-  Projekte Kombëtare të Kërkimit dhe të Zhvillimit (PKKZH) 2024

Drejtues i projektit: Prof. dr. Robert Damo

Departamenti i Agronomisë , Departamenti i Gjuhë-Letërsisë, Departamenti i Histori-Gjeografisë

Fakulteti i Bujqësisë, Fakulteti i Edukimit dhe Filologjisë

Kohëzgjatja e projektit:  18 muaj

Përshkrimi i projektit:

Projekti ka si qëllim eksplorimin, dokumentimin e njohurive lokale tradicionale të zonës për përdorimin e bimëve për ushqim, mjekim, artizanat dhe praktika kulturore si dhe katalogimin e emërtesave gjuhësore lokale të këtyre bimëve, duke synuar ruajtjen e diversitetit biokulturor dhe përdorimin e tij për zhvillimin e qëndrueshëm të zonës.

Objektivat e projektit:

1. Evidentimi dhe regjistrimi i njohurive lokale tradicionale të komuniteteve rurale për emërtimin dhe përdorimin e bimëve të dobishme për ushqim, mjekësi, artefakte, bestytni, etj.
  2. Pasurimi i leksikut teminologjik, nëpërmjet evidentimit të emrave popoullorë të bimëve dhe përdorimit të tyre në fusha të tilla si mjekësia popullore, ushqimi, zejtaria etj.
  3. Vlerësimi i gjëndejes së njohurive tradicionale në zonën e studimit, kërcënimet dhe masat për ruajtjen e tyre.
  4. Ndërtimi i bazës së të dhënave etnobotanike të Bashkisë së Kolonjës, për të lehtësuar dhe nxituar veprimet e mëtejshme për menaxhimin dhe shfrytëzimin e qëndrueshëm të bimëve të dobishme.