Sector of Curriculum Development and Institutional Accreditation

Go to the website of IQAU

The sector of Curricula Development and Institutional Accreditation includes two working aspects that are inseparably connected to each other, the Curricula and Internal Quality Assurance of the University “Fan S. Noli”. In this framework this sector continues to manage a quality assurance system for all faculties, which operates by coordinating the basic level of institutional infrastructure as well as human resourcing management.

THE MAIN ACTIVITIES OF THIS SECTOR ARE BASED ON THESE ELEMENTS:

1. Quality assurance, which includes different processes that provide the increase of standards.

2. Quality control, which measures the quality increase and aims to improve operations and undertake appropriate actions for continuous improvement. It serves to the management of internal quality system and the progress of the elements, units and structures of the University “Fan S. Noli”.

COMPETENCES AND ASSIGNMENTS:

1. Sector of the Curricula Development and Institutional Accreditation makes the periodical assessment of the efficiency of educational, scientific activities as well as financial and administrative activities of UK. It functions based on a special regulation.

2. Sector of the Curricula Development and Institutional Accreditation has an operative autonomy and access on the data of UK.

3. Sector of the Curricula Development and Institutional Accreditation cooperates with the Public Agency of Accreditations of Higher Education for problems related with the standards, instructions for the internal assessment, with the qualification of the sector staff etc.

4. Concerning its activity as well as for problems related to the internal assessment. The Sector of the Curricula Development and Institutional Accreditation informs the Academic Senate of UK.

ACTIVITIES

Trajnimi i fundit për stafin akademik në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Programi PREZI

Në datën 25-11-2015 Zyra e Kurrikulave dhe Vlerësimit Institucional, zhvilloi trajnimin e fundit për stafin akademik në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Në këtë trajnim morën pjesë pedagogë të Fakultetit Ekonomik, ku u trajnuan rreth përdorimit të programit kompiuterik PREZI në mësimdhënie, si një risi në dhënien e informacioneve për studentët.

Trajnimi i radhes për stafin akademik ne Fakultetin e Bujqësisë në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Programi PREZI

Në datën 19-11-2015 Zyra e Kurrikulave dhe Vlerësimit Institucional, zhvilloi trajnimin e radhës për stafin akademik në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Në këtë trajnim morën pjesë pedagogë të Fakultetit të Bujqësisë, ku u trajnuan rreth përdorimit të programit kompiuterik PREZI në mësimdhënie, si një risi në dhënien e informacioneve për studentët.

Trajnimi i radhes për stafin akademik ne Fakultetin e Shkencave në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Programi PREZI

Në datën 18-11-2015 Zyra e Kurrikulave dhe Vlerësimit Institucional, zhvilloi trajnimin e radhës për stafin akademik në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Në këtë trajnim morën pjesë pedagogë të Fakultetit të Shkencave të Natyrës dhe Shkencave Humane, ku u trajnuan rreth përdorimit të programit kompiuterik PREZI në mësimdhënie, si një risi në dhënien e informacioneve për studentët.

Trajnimi i parë për stafin akademik në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Programi PREZI

Në datën 05-11-2015 Zyra e Kurrikulave dhe Vlerësimit Institucional, zhvilloi trajnimin e parë për stafin akademik në kuadër të rritjes së cilësisë së mësimdhënies. Në këtë trajnim morën pjesë pedagogë të Fakultetit të Edukimit dhe Filologjisë, ku u trajnuan rreth përdorimit të programit kompiuterik PREZI në mësimdhënie, si një risi në dhënien e informacioneve për studentët.