UNIVERSITETI "FAN S. NOLI" MORI PJESË NË NJË TAKIM NË KUADËR TË FINALIZIMIT TË PROCESIT TË AKREDITIMIT

Në datën 2 shkurt në Fakultetin e Shkencave Mjekësore Teknike në Tiranë, u zhvillua një takim në kuadër të përfundimit të procesit të akreditimit nga Agjencia Britanike dhe ekspertët shqiptarë për 35 universitete në mbarë vendin . Në këtë takim, universiteti “Fan S. Noli” u përfaqësua nga rektori, prof. dr. Ali Jashari dhe koordinatorët, të cilët u angazhuan gjatë procesit të akreditimit. Ministrja e Arsimit, Znj. Lindita Nikolla, përshëndeti punën e bërë dhe deklaroi se do të vijojë akreditimi i programeve të studimit, i cili do t’u rrisë vlerën diplomave të studentëve shqiptarë dhe do t’u sigurojë më shumë punësim. Ajo kërkoi nga universitetet të plotësojnë rekomandimet e lëna sa më parë. Ndërkohë, gjatë këtij viti për studentët shqiptarë do të jetësohen biblioteka digjitale, aftësimi në gjuhët e huaja dhe orientimi i universiteteve drejt degëve prioritare me interes kombëtar.