STUDENTËT E UNIKO VEPRIMTARI NË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

Në datën 21 mars, në kuadër të Ditës Botërore të Poezisë, studentë të Universitetit “Fan S.Noli” , të rinjtë e “Qendrës Rinore” në Korçë, pedagogë e të ftuar të tjerë, ndanë me njëri-tjetrin poezitë më të dashura për ta, nga autorë vendas dhe të huaj.  Gjatë kësaj mbrëmjeje poetike u promovuan edhe disa prej autorëve më të rinj të qytetit të Korçës, poezitë e të cilëve u përcollën me emocion nga nxënësit e shkollave të mesme “Raqi Qirinxhi” e “Themistokli Gërmenji”. Pedagogu i letërsisë, dr. Eris Rusi, njëherësh edhe kryetar i Klubit të Shkrimtarëve “Bota e re” në Korçë,  foli për lidhjen e tij me poezinë, duke përcjellë mesazhin, se të rinjtë sot duhet ta duan artin dhe të jenë më pranë librit. Edhe pedagogët e tjerë të ftuar në këtë takim përgëzuan studentët për nismën e bukur, duke uruar që kjo të kthehet në një  traditë për Universitetin e Korçës.