Në datën 01 Qershor 2017 u rinovua Memorandumi i Mirëkuptimit midis Universitetit “Fan S. Noli”, Korçë dhe Universitetit Jug-Perëndimor “Neofit Rilski”, Blagoevgrad, Bullgari.

Qëllimi i kësaj marrëveshjeje është të zhvillojë bashkepunimin akademik dhe mësimor midis universiteteve dhe aktivitete me interest të përbashkët.

Në kuadër të kësaj marrëveshjeje synohet të zhvillohen aktivitete të tilla si: zhvillimi i projekteve dhe aktiviteteve kërkimore të përbashkëta, programe te përbashkëta doktorature, bashkepunim në projekte individuale, organizim i leksioneve, simposiumeve, takime ndërkombëtare, konferenca dhe workshop-e, shkëmbime kërkuesish dhe studentësh, shkëmbim informacioni, materiale mësimore dhe publikime, mundësi për profesorët dhe kërkuesit për të zhvilluar leksione, mundësi për bashkëpunime në fusha të interest të përbashkët.

Administrator i Universitetit

Msc. Enslemvera Zake (Furxhi)
e-mail: eni_furxhi@yahoo.com