KËSHILLIMI I KARRIERËS- REKTORI I UNIVERSITETIT TË KORÇËS PROF. DR. ALI JASHARI I FTUAR NGA STAFI DHE MATURANTËT E KOLEGJIT “PREKA” NË KORÇË

Në datën 16 mars 2018, rektori i Universitetit “Fan S. Noli”, prof. dr. Ali Jashari, në kuadër të këshillimit të karrierës, ishte i ftuar nga stafi dhe maturantët e Kolegjit “Preka” në Korçë. Mësuesja Paola Milo tha se maturantët kanë nevojë për modele suksesi. Ata motivohen kur shohin se si njerëzit ecin përpara, duke mësuar e punuar fort. Prof. Jashari ndau me të rinjtë disa momente të veçanta nga karriera e tij, fillimisht si mësues i gjuhës shqipe, si autor i mjaft teksteve mësimorë e fjalorëve, po në fushën e gjuhësisë, e deri te karriera akademike, në të cilën vazhdon të kontribuojë edhe sot. Në kuadër të këshillimit të karrierës, si dhe duke iu përgjigjur interesimit të tyre, prof. Jashari u tha maturantëve se Universiteti i Korçës ofron mundësi shumë të mira studimi, duke pasur përparësi përgatitjen e studentëve të kualifikuar për tregun e punës. Në fund të takimit ai dhuroi disa libra për bibliotekën e Kolegjit “Preka”.