AMBASADORI I RUMANISË NË TIRANË SHKËLQESIA E TIJ MIRCEA PERPELEA U PRIT NË NJË TAKIM TË VEÇANTË NGA REKTORI I UNIVERSITETIT PROF. DR. ALI JASHARI SI DHE ZHVILLOI NJË LIGJËRATË ME STUDENTË E PEDAGOGË

Në datën 10 nëntor 2017 rektori i Universitetit të Korçës, prof. dr. Ali Jashari, priti në një takim të veçantë Ambasadorin e Rumanisë në Tiranë, Shkëlqesinë e tij Mircea Perpelea. Gjatë takimit u diskutua për arritjet e shënuara deri tani lidhur me bashkëpunimin e Universitetit “Fan S. Noli” me Ambasadën e Rumanisë, për lidhjet e krijuara me universitetet rumune ashtu edhe për organizimin e veprimtarive shkencore të përbashkëta. Më pas në sallën e konferencave “Teodor Laço” të FEF, ambasadori i Rumanisë mbajti ligjëratën “Vendosja dhe kronologjia e marrëdhënieve diplomatike rumuno-shqiptare”, ku studentët dhe pedagogët e pranishëm kanë bërë pyetje dhe disktuan për temën e trajtuar.

Administrator i Universitetit

Msc. Enslemvera Zake (Furxhi)
e-mail: eni_furxhi@yahoo.com