“IDENTITETI SHQIPTAR PËRBALLË TJETRIT NË VEPRËN E I.KADARESË”- LEKSION I HAPUR NGA PROF. DR. KE JING

Në datën 05 shkurt në Fakultetin e Edukimit dhe Filologjisë u zhvillua një leksion i hapur me temë: “Identiteti shqiptar përballë tjetrit në veprën e I. Kadaresë” nga prof. dr. Ke Jing. Në këtë prezantim ishin të pranishëm edhe prof. dr. Shaban Sinani  dhe akademikja Floresha Dodo, e cila bëri edhe një prezantim të profilit shkencor të studiueses albanologe si dhe u ndal në disa nga projektet kryesore të saj.  Prof. dr. Ke Jing tha se në studimin e saj spikatin ndërlikimet historike  në procesin e formimit të identitetit shqiptar. Rektori i universitetit, prof. dr. Ali Jashari dhe përgjegjësja e departamentit të gjuhë- letërsisë prof. as. dr. Jonela Spaho u shprehën të hapur për të zhvilluar takime të tjera në kuadër të bashkëpunimit me katedrën që drejton prof. dr. Ke Jing në Universitetin e Pekinit.

Administrator i Universitetit

Msc. Enslemvera Zake (Furxhi)
e-mail: eni_furxhi@yahoo.com